MOTOSERCE 2024

Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa organizowana przez kluby zrzeszone
w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych

MOTOSERCE nie jest organizacją, ani stowarzyszeniem. Jest Ideą wynikającą z potrzeby serca i z chęci działania. Organizatorami są wyłącznie kluby zrzeszone przy KPKM, ewentualnie osoby, czy też kluby, które uzyskały zgodę Kongresu. Znak MOTOSERCA jest zastrzeżony na potrzeby Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych.

Rusza XVI edycja MOTOSERCA

Wszyscy jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie związane z organizacją Akcji, pierwsze koty za płoty.

MOTOSERCE 2009 okazało się wielkim sukcesem, zjednoczyło wszystkich i pokazało potrzebę takich Akcji. Zebraliśmy rekordową liczbę 1331,05 litra krwi. Do Akcji włączyło się ponad 60 klubów, w 50 miastach w centralnych punktach odbyły się imprezy przez Nas organizowane. Kluby miały możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami władz oraz zaprezentowania się. Głównymi atrakcjami Motoserca były pokazy motocyklowe, występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, pokazy ratownictwa medycznego, konkursy z nagrodami, koncerty. Dzięki naszemu zaangażowaniu w Akcję włączyły się sławne osoby (Mariusz Pudzianowski, Ewelina Flinta, Jan Skrzek), zespoły (Perfect, Piersi, Oddział Zamknięty, Afromental, KSU, itp.).Swoją obecnością zaszczycili nas prezydenci i burmistrzowie miast. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach (TV, radio, prasa ).

10 kwietnia 2010 roku pod nazwą „Motoserce” odbyła się druga ogólnopolska zbiórka krwi zorganizowana przez kluby motocyklowe zrzeszone przy KPKM.Z uwagi na tragedię , która wydarzyła się tego dnia rano i która poruszyła nas wszystkich,  odwołaliśmy koncerty, ale zbiórki krwi odbyły się w większości miast planowo. Krew to przecież bezcenny dar życia… . Ponieważ Akcja skierowana była głównie z myślą o najmłodszych, dzieci mogły brać udział w licznych atrakcjach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich. W wielu miastach wyruszyły  parady motocyklowe. Aby oddać hołd poległym w katastrofie, motocykle miały przywiązane czarne wstążki. Do akcji włączyło się ponad 85 klubów motocyklowych i 68 miast. Z powodu ogłoszonej żałoby narodowej „Motoserce” odbyło się w 55. Te miasta, które zdecydowały się odwołać również zbiórki krwi, organizowały Akcję w innych terminach. Po raz kolejny odzew społeczeństwa zaskoczył Organizatorów .Zebraliśmy rekordową liczbę  2750 litrów krwi.

16 kwietnia 2011 odbyła się trzecia edycja Akcji Motoserca. Po raz pierwszy akcja odbyła się też po za granicami naszego kraju. Klub ŻUBR FG przy pomocy polskiego konsulatu zorganizował MOTOSERCE w Brukseli. W Polsce Akcja odbyła się w 70miastach ,a nad jej organizacją pracowało ponad 80 klubów zrzeszonych przy KPKM. Jej efekt to  3368 litrów krwi.

21 kwietnia 2012 – to już czwarta edycja naszej Akcji. Ponad 90 klubów motocyklowych pracowało w  84miastach nad sukcesem Motoserca.
Efekt naszej Akcji to  4301 litrów krwi.

2013 – V jubileuszowa akcja – 3110 litrów krwi.

2014 – VI akcja – 3460 litrów krwi

2015 – VII akcja – 3683 litrów krwi

2016 – VIII akcja – 3036 litrów krwi

2017 – IX akcja – 2990 litrów krwi

2018 – X akcja – 2540 litrów krwi

2019 – XI akcja – 1587litrów krwi

2020 – XII akcja – 1494 litrów krwi

2021 – XIII akcja – 1433 litrów krwi

2022 – XIV akcja – 1577 litrów krwi

2023 – XV akcja – 1717 litrów krwi

Po podsumowaniu 1331(2009) + 2750(2010) + 3368(2011)+ 4301(2012) + 3110(2013) + 3460(2014) + 3683(2015) + 3036(2016) + 2990(2017) + 2540(2018) + 1587(2019) + 1496(2020) + 1433(2021) + 1577(2022) + 1717 (2023)=  38 367 tyle litrów krwi udało nam się zebrać w ciągu pietnastu edycji MOTOSERCA. Warto było !

ZAŁOŻENIA NA ROK 2024

Najważniejsza w tym wszystkim jest oddana honorowo KREW – doskonale wiemy jak bardzo jest nam potrzebna – oddając ją regularnie, będziemy mieli moralne prawo oczekiwać jej w nagłych wypadkach dla nas [oby nigdy nie była nam potrzebna]. Przy okazji  tego szczytnego celu, możemy również zdecydowanie poprawić wizerunek motocyklistów w kamizelkach. Duża skala akcji – to większe zainteresowanie mediów [gwarantowane] oraz władz lokalnych. Przy odpowiednim nagłośnieniu akcji, możemy się również spodziewać, że uczestniczyć w niej będą także motocykliści niezrzeszeni, a to będzie okazja, aby zainteresować ich życiem klubowym. Jeździmy wspólnie na zloty, integrujemy się na imprezach organizowanych przez poszczególne kluby, ale tak naprawdę mamy mało działań, które angażują wszystkie kluby i powodują, że możemy pokazać naszą  prawdziwą siłę.

Nie ma w polsce ani jednej organizacji, która mogłaby zebrać więcej krwi niż MY.

Organizacja

 • KIEDY ? – Kluby organizujące dopasowują termin, do sprzyjających okoliczności. Może to być Wasz indywidualny termin, a może być związany z imprezami w Waszej miejscowości, np.; rocznica miasta, dożynki, dzień dziecka, itp.
 • KTO ? – Każdy klub zrzeszony w kongresie, oraz kluby i grupy motocyklowe, które uzyskały akceptację KPKM , mogą być organizatorami Akcji w swoim mieście. Jeżeli w Waszej miejscowości jest więcej klubów, wyznaczacie klub główny, koordynujący i odpowiadający za przygotowanie akcji –najlepiej, jeśli będzie to klub, który już wcześniej organizował akcję krwiodawstwa.  Ważne, aby w jednym mieście [regionie], akcja odbywała się w jednym miejscu – chyba , że „moce przerobowe” stacji krwiodawstwa będą zbyt małe, w stosunku do liczby krwiodawców.
 • GDZIE? – ponieważ zebraną krew chcemy przeznaczyć dla najmłodszych, to zbiórkę organizujemy w stacji krwiodawstwa przy szpitalu dziecięcym lub szpitalu, w którym jest taki oddział. Jeżeli w Waszym mieście nie ma odpowiedniego szpitala, to akcję organizujecie w największej stacji krwiodawstwa z zastrzeżeniem, że krew przeznaczona jest dla dzieci.  PAMIĘTAJCIE ! Krew jest tak cennym darem, że każda stacja krwiodawstwa przyjmie Was z otwartymi rękami, bo dla nich największym problemem jest brak krwiodawców. Jest również możliwość zamówienia specjalnego autobusu, który może przyjechać do miejscowości w której nie ma stacji krwiodawstwa – w tej sprawie należy się skontaktować z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa
 • Informacje można uzyskać bezpośrednio pod e-mailem jano@motoserce.pl , na FB Motoserce oraz na lokalnych fanpage Motoserc (np.Motoserce Wawa).
  Na stronie www.motoserce.pl , będą umieszczone wszystkie informacje. Zależy nam, aby kluby organizujące Akcję do 31 stycznia przysłały dane o konkretnych punktach i miejscach akcji i jaki będzie jej przebieg. Informacje te znajdą się na stronie Motoserca. Na swoich www klubowych umieszczajcie link do www.motoserce.pl.
 • Aby Motoserce miało jednolity charakter, opracowaliśmy pewne wzory:
    – naklejki (z tym należałoby ruszyć jak najszybciej, aby móc już znaczyć pojazdy i zaciekawiać ludzi)
    – znaczki metalowe
    – podziękowania dla osób oddających krew (dyplom)
    – plakat
    – reklama dla gazet
    – list intencyjny do władz i sponsorów

  Wszystkie te materiały w formie elektronicznej będą wysyłane do klubów. Waszym zadaniem w poszczególnych regionach jest wykonanie i zabezpieczenie odpowiedniej ich ilości (w zależności od potrzeb i sponsorów). Wszystkim nam powinno zależeć, aby Motoserce było kojarzone z Kongresem Polskich Klubów Motocyklowych i miało spójny charakter. Będziemy starali się, aby MOTOSERCE jak najbardziej nagłośnić w mediach. Jeżeli ktoś ma dojścia, niech z nich korzysta.
 • PROMOCJA AKCJI – W naszej akcji stawiamy na jakość oraz ilość, gdzie jakość to wasza praca i zaangażowanie, a ilość to liczba zwerbowanych przez Was krwiodawców (czytaj: ilość litrów zebranej krwi). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie nagłośnienia i promocja akcji.
  W miesięcznikach motocyklowych ukażą się, z odpowiednim wyprzedzeniem, ogłoszenia i artykuły promujące akcję.
  Do waszych zadań należy jednak promocja lokalna taka jak:
    – Ogłoszenie w lokalnych rozgłośniach radiowych oraz prasie
    – Rozwieszanie plakatów w miejscach, które odwiedzają motocykliści
    – „Marketing szeptany” czyli poinformowanie wszystkich swoich przyjaciół i znajomych oraz ich przyjaciół i ich znajomych oraz… itd.
    – Współpraca z lokalnymi władzami samorządowymi
    – Pozyskanie sponsorów
 • IMPREZY TOWARZYSZĄCE – aby wzmocnić siłę akcji oraz zachęcić do udziału w niej jak największą liczbę osób, powinniście zorganizować również imprezy towarzyszące akcji:
  a) W trakcie oddawania krwi:
    – Miniparada motocyklowa przed szpitalem
    – Wystawa motocykli – np. zorganizowana z dealerem motocykli (Dni otwarte)
    – Koncerty i występy estradowe dla dzieci ze szpitala (np. we współpracy z lokalnym Domem Kultury)
    – Pogadanka na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze (we współpracy z władzami miasta i policją)
    – Rozdawania prezentów dla dzieci (uzyskanych od sponsorów)
    – Spotkania z osobami znanymi z radia i telewizji
    – Konkursy dla najmłodszych
    – Pokazy strongmanów etc.
  b) Wieczorem po akcji krwiodawstwa – impreza w siedzibie klubu

Pamiętajcie to jest NASZA akcja i to od NAS wszystko zależy. To NASZA praca, NASZE zaangażowanie i to NASZA DUMA.
Kluby w poszczególnych regionach działają samodzielnie, nie ma centralnego zarządzania Akcją, ale poniżej podajemy namiary na osoby mające doświadczenie we współpracy ze stacjami krwiodawstwa.